رژیم لاغری با عسل درمان چاقی با عسل در طب سنتی

لاغری با عسل از روش های مناسب برای افراد چاق است . یکی دیگر از مصارف عسل که مورد توجه قرار می گیرد، استفاده از این ماده برای بهبود تناسب اندام است. کسانی که از عسل برای کاهش وزن استفاده می کنند، به این ماده جادویی سوگند یاد می کنند تا نتایج مورد نظرشان را به دست آورند.

عسل یکی از آن هدایای طبیعی طبیعت است که مزایای بیشتری نسبت به آنچه می توانیم نام ببریم دارد. از عسل می توان برای موارد مختلف استفاده کرد. در واقع قدمت استفاده از عسل به حداقل 8000 سال قبل برمی گردد. به دلیل خواص طعم دهنده، دارویی، مغذی، مرطوب کننده، ضد باکتری و ضد التهابی آن شناخته شده است. از قرار دادن آن روی نان تست صبحگاهی تا استفاده از آن در هنگام سوختگی جزئی، عسل همیشه مفید است.منبع :healthifyme.com

خود کلمه “عسل” با عشق، سرزندگی و سلامتی همراه است. در واقع، عسل دارای خواص مفید بسیاری است. بیشتر این فواید سلامتی مخصوص عسل خام یا غیر پاستوریزه است. برای فواید بهینه برای سلامتی، بهتر است عسل خام را در خام ترین شکل آن نگه دارید. گرمایش ماهیت آن را تغییر خواهد داد. برای اینکه اطلاعات بیشتری کسب کنید خام بهتر است مقاله عسل خام یا عسل طبیعی را مطالعه کنید .

عسل چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟

عسل حاوی قند است. با این حال، در مقایسه با شکر تصفیه شده، عسل بسیار مقوی تر بوده و حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مفیدی نیز هست. شکر تصفیه شده، به عنوان «کالری خالی» در نظر گرفته می شود، به این معنی که خوردن آن هیچ فایده ای ندارد؛ بنابراین، زمانی که شکر زیاد می خورید، نه تنها به دلیل کالری، بلکه به دلیل کمبود ویتامین ها و مواد معدنی، تمایل به افزایش وزن دارید. از سوی دیگر، عسل این اثر را متعادل می کند زیرا منبع خوبی از مواد مغذی است که در صورت مصرف محدود( مصرف عسل به اندازه و درست)  به افراد در تلاش برای کاهش وزن کمک می کند.

استفاده از رژیم لاغری با عسل

یک مطالعه نشان داده است که ورزشکارانی که غذاهای غنی از فروکتوز مانند عسل مصرف می‌کنند، چربی بیشتری می‌سوزانند و سطح استقامت نیز افزایش می‌یابد. عسل به عنوان سوخت برای تولید گلوکز در کبد عمل می کند. این گلوکز سطح قند مغز را بالا نگه می دارد و آن را وادار به ترشح هورمون های چربی سوز می کند.

بسیاری از ما به دلیل مصرف بیش از حد قند و مواد غذایی فرآوری شده برای کاهش وزن تلاش می کنیم. وقتی عسل مصرف می کنیم، بدن شروع به سوزاندن چربی بیشتری می کند. در نتیجه با استفاده از رژیم لاغری با عسل و جایگزین کردن شکر با عسل یک قدم فراتر می روید و بهتر چربی های خود را می سوزاند.

چگونه از عسل برای کاهش وزن استفاده کنیم؟

بسیاری از مردم یک قاشق چای خوری شکر را در فنجان های چای یا قهوه روزانه خود اضافه می کنند بدون اینکه بدانند چگونه می تواند در درازمدت بر سلامت آنها تأثیر بگذارد. در رژیم لاغری با عسل استفاده از عسل برای کاهش وزن سریع یکی از بهترین راه ها برای حفظ سلامت، تناسب اندام و فعال است. همچنین می توان از عسل به عنوان جایگزین در دسرها و یا جایگزینی برای شربت ها و شیرین کننده های مختلف استفاده کرد. یکی از بهترین راه‌های مصرف عسل برای کاهش وزن، خوردن یک قاشق چای‌خوری عسل قبل از خواب است. انجام این کار به بدن کمک می کند تا در ساعات اولیه خواب شما چربی بیشتری بسوزاند.

عسل همچنین به عنوان قدرت سرکوب اشتها شناخته شده است. بیشتر مردم در طول روز تمایل به پرخوری دارند و این یکی از دلایل اصلی افزایش وزن است. در حالی که فرد نباید خود را گرسنه نگه دارد، اما احتیاط در مورد اندازه غذا مهم است. مزیت استفاده از عسل برای کاهش وزن این است که به مهار گرسنگی های کوچک در طول روز کمک می کند. این به نوبه خود به شما کمک می کند تا با سیر نگه داشتن شما از خوردن میان وعده های غیر ضروری اجتناب کنید.

رژیم لاغری با عسل
رژیم لاغری با عسل

ارزش غذایی عسل چیست؟

عسل یک شیرین کننده طبیعی است که آن را جایگزینی عالی برای شکر پرکالری می کند. از نظر تغذیه ای، یک قاشق غذاخوری عسل حاوی 64 کالری و 17 گرم قند از جمله فروکتوز، گلوکز، مالتوز و ساکارز است، اما فیبر، چربی یا پروتئین ندارد. یکی از مزایای اصلی جایگزینی شکر با عسل این است که عسل دارای GI پایین تری است، به این معنی که قند خون را به سرعت قند افزایش نمی دهد. عسل همچنین شیرین‌تر از شکر است، به این معنی که حتی مقدار کمی از آن در ارضای هوس‌های شیرین کمک زیادی می‌کند.

عسل سرشار از آنتی اکسیدان ها از جمله ترکیبات آلی و ترکیبات فنلی مانند فلاونوئیدها است. از آنجایی که عسل سرشار از آنتی اکسیدان است، ارزش غذایی عسل می تواند به پیشگیری از بیماری های قلبی و همچنین بهبود سلامت چشم کمک کند. مطالعات همچنین نشان داده اند که استفاده از عسل برای کاهش وزن می تواند به حفظ سطح فشار خون و مدیریت کلسترول کمک کند.

رژیم لاغری با عسل  و استفاده از معجون های عسل برای کاهش وزن

معجون دارچین و عسل برای کاهش وزن

همانطور که میدانید دارچین ادویه ای است که چندین سال است به دلیل فواید تغذیه ای و سلامتی آن مورد استفاده قرار می گیرد. این ادویه از پوست درخت دارچین گرفته می شود و می توان از آن در غذاها و نوشیدنی های متعددی استفاده کرد. یکی از بهترین راه‌ها برای مدیریت تناسب اندام، استفاده از دارچین و عسل برای کاهش وزن است.

معجون دارچین و عسل برای کاهش وزن
معجون دارچین و عسل برای کاهش وزن

شما می توانید در فنجان چای سبز روزانه خود، یک قاشق چای خوری عسل به همراه نصف قاشق چایخوری دارچین اضافه کنید. خواص متابولیکی این دو ماده به شما کمک می کند تا در طول روز انرژی بگیرید. این مخلوط همچنین به حفظ اشتها و جلوگیری از پرخوری کمک می کند.

معجون لیمو و عسل برای کاهش وزن

یک راه عالی برای استفاده از عسل  و کاهش وزن، مصرف نصف قاشق چایخوری از آن با یک لیوان آب گرم و آب نصف لیمو است. نوشیدن این مخلوط در اول صبح به سم زدایی بدن و انرژی بخشیدن به اندام ها کمک می کند. همچنین در طول روز کمتر احساس نفخ خواهید کرد. این معجون به شما کمک میکند که در طول روز فعالیت بیشتری داشته باشید.

معجون لیمو و عسل برای کاهش وزن
معجون لیمو و عسل برای کاهش وزن

برای مشاهده اثرات بیشتر این ترکیب، می‌توانید این مواد را به بطری آب خود اضافه کنید و در طول روز از این مخلوط بنوشید. این مخلوط همچنین به عنوان یک راه خوشمزه و با طراوت برای نوشیدن آب و نوشیدنی مفید خواهد بود و متابولیسم بدن را افزایش می دهد

معجون سیر و عسل برای کاهش وزن

معجون سیر و عسل برای کاهش وزن
معجون سیر و عسل برای کاهش وزن

ترکیب سیر و عسل برای کاهش وزن یک راه عالی برای حفظ سلامت و تناسب اندام است. مصرف سیر خام همراه با یک قاشق چایخوری عسل اول صبح به سم زدایی و بهبود هضم کمک می کند. این ترکیب همچنین برای تقویت سیستم ایمنی مفید است و به کاهش استرس، فشار خون بالا و سطح کلسترول کمک می کند.

معجون شیر با عسل

چنانچه دوست دارید می توانید  با ترکیب شیر و عسل می توانید یک نوشیدنی سم زدا به منظور کاهش وزن تهیه کنید. ابتدا شیر را بجوشانید و مدتی صبر کنید تا به دمای محیط برسد. سپس یک قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید.به منظور طعم دهی بهتر می توانید از دانه هل و برگ بو نیز استفاده کنید و در نهایت عسل را به شیر اضافه کرده و به خوبی مخلوط کنید.

معجون شیر با عسل
معجون شیر با عسل

یک فنجان شیر حاوی 7.69 گرم پروتئین می باشد. مصرف پروتئین باعث افزایش متابولیسم، احساس سیری، کاهش چربی شکمی و فشار خون خواهد شد. اضافه کردن عسل با آن می تواند در تسریع این روند موثر واقع شود.

معجون چای سبز با عسل

اگر دوستدار چای هستید و از افزایش وزن هراس دارید، جایگزینی چای سیاه با چای سبز می تواند یک نوشیدنی سالم به منظور کاهش وزن حساب شود. در کنار آن میتوانید یک قاشق عسل به چای سبزخو اضافه کنید تا تاثیر آن چند برابر شود . ابتدا آب را بجوشانید و سپس، چای سبز را درون آب ریخته و صبرکنید دم  بکشد . سپس عسل را به آن اضافه کرده و به خوبی مخلوط کنید.

 معجون چای سبز با عسل
معجون چای سبز با عسل

براساس مطالعات انجام شده، چای سبز سبب کاهش وزن می شود. اضافه کردن عسل به آن سبب افزایش متابولیسم و تسریع در روند کاهش وزن خواهد شد.

دیدگاه طب سنتی در درمان چاقی با عسل

روش لاغری بر اساس مزاج

در طب سنتی 4 اصل وجود دارد:

  • اصل اول: در طب سنتی تقویت به عین است و درمان به ضد.
  • اصل دوم: عادت ،طبیعت ثانویه است (هرگاه که کاری بسیار بار اندک اندک کرده شود یا غذایی بسیار بار اندک اندک خورده شود آن کار و آن غذا عادت گردد و چنان شود که آن عادت وی را چون مزاج اصلی گردد)
  • اصل سوم: پرهیز از عجله، نباید در چاق شدن و لاغر شدن تعجیل کرد زیرا عوارض بدتری را به دنبال خواهد داشت.
  • اصل چهارم: کیفیت رطوبت، باعث چاقی و کیفیت خشکی، باعث لاغری می‌شودو افراد سرد و تر به نهایت چاقی می‌رسند.

 عوارض‌ کاهش‌ سریع‌ وزن:

چین وچروک وشلی پوست، افت فشارخون، یبوست، افسردگی ،مقاومت بدن در مقابل لاغری، ضعف اعصاب، ضعف وبی‌حالی، ریزش مو، پوسیدگی

 تدابیر کلی برای افراد چـاق در طب سنتی

کاستن از میزان رطوبت بدن آنان است و چون عمده چاقی‌ های شحمی (ناشی از چربی) در اثر برودت و رطوبت ایجاد می‌ شود، لذا تدابیر گرم کننده و خشک کننده، پایه درمان می‌باشد. مانند استفاده از روغن‌ های گرم وادویه‌ های گرم و خشک.رزیم غذایی دراین افراد باید تغییر کند. یکی از بهترین منابع برای کاهش غذا و تامین انرژی بدن عسل است.

درمان چاقی دور شکم با رژیم لاغری با عسل

علی‌محمد ملاحی درباره رژیم غذایی افراد چاق با چربی دور شکم بالا, اظهار داشت: افراد چاقی که چربی در اطراف ران‌ها و شکم خود زیاد دارند دچار چاقی با طبیعت سرد و تر هستند و دچار غلبه بلغم هستند.

درمان چاقی دور شکم با عسل
درمان چاقی دور شکم با عسل

به‌گفته وی این افراد صبحانه مفصل بخورند و با طبیعت گرم بخورند که شامل مرباهای خانگی (سیب، به، بالنگ و …)، عسل، گرده گل ، مویز، انجیر، توت و نان گندم بدون چای بخورند.

این متخصص طب سنتی افزود: این افراد بهتر است که ناهار را حذف کنند و مصرف میوه‌های گرم مثل انگور، خرما، خربزه، سیب، نوشیدنی‌هایی مثل آب عسل ( معجون های عسل) و آب میوه‌هایی با طبع گرم، آب انگور، آب زردک، آب سیب و… بسیار مفید است.

ملاحی بیان داشت: افراد چاق با مزاج سرد و تر که غلبه بلغم دارند، شام را سر شب (موقع اذان مغرب) مفصل و گرم بخورند. به‌ویژه از مصرف غذاهای خانواده سرد و مرطوب و یا سرد و خشک بپرهیزند مثل لبنیات، لوبیا سفید، برنج، ماکارانی، بادنجان، هندوانه، آب سرد، خیار، گوجه، (سالاد) و… بپرهیزند.


با تمام این فواید باورنکردنی، گنجاندن این ماده شیرین و مغذی در رژیم غذایی روزانه شما و استفاده از رژیم لاغری با عسل می تواند در دراز مدت برای سلامت کلی شما معجزه کند. شما می توانید برای خرید عسل طبیعی از مجموعه سواغات اشترانکوه اقدام نمایید. محصولات خریداری شده به راحتی و درکوتاه ترین زمان ممکن درب منزل و یا محل کار شما تحویل داده خواهد شد .

  • سوغات اشترانکوه
  • آبان 23, 1400
  • 414 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...